-
Podzim je obdobím, kdy se letní dny postupně stávají kratší, a listy se začnou měnit, kde příroda se představuje svými krásnými barvami předtím, než spadnou listy a připraví se na nadcházející zimu.
Studený vzduch nám mění oblečení z letního na teplejší.
Také jsme začali sklízet a sbírat pestrobarevné potraviny, které rostou v tomto ročním období jako jsou dýně a tykve a můžeme je odložit na zimu.
Je to období roku, kdy jdeme od uvolněných a bezstarostných postojů v létě k závažnějším a introspektivním energiím spojeným s podzimem.
V čínské medicíně je podzim spojen s kovem a plícemi.
V tomto období organizujeme, stanovujeme limity a stavíme hranice.
Na podzim se příroda stahuje z vnější expanze léta ke svému nitru.
Můžete začít nové projekty, které se zaměřují více na vnitřní kultivaci těla a mysli a jsou více introspektivní.
Energie z plic je „nechat jít“, takže na podzim je ten správný čas pustit cokoli co nás svazuje a omezuje. Přestaňte lpět na věcech, lidech a čemkoli co vás nutí k neustálému přemítání. Jen tak můžeme vytvořit prostor pro nové zážitky, které nám pomohou učit se a růst.
Podzim a asociace v čínské medicíně
- Element – Kov
- Yin orgán – Plíce
- Yang orgán – Tlusté střevo
- Emoce – Smutek / Žal
- Patogen – Suchost
- Fáze rozvoje – Sklizeň
- Chuť – Štiplavá
- Barva – Bílá
- Smyslový orgán – Nos
- Tkáně – kůže
- Zvuk – Pláč
Smutek a žal jsou emocemi plic
V čínské medicíně je každý orgán spojen s emocemi a emocemi plic jsou smutek a žal. Plíce jsou spojeny s jasným myšlením a komunikací, otevřeností k novým myšlenkám, pozitivním vnímáním sebe sama a schopností relaxovat. Když jsou plíce mimo rovnováhu, tak můžete mít co do činění s nadměrným smutkem, budete mít potíže vyrovnat se ztrátou a změnou, pocitem odcizení, a zažijete prodloužený pocit smutku, který jen tak rychle nevyprchá.
Plíce jsou spojené se vztahy, takže pokud máte problém pustit se lidí, objektů, zkušeností nebo trávíte hodně času minulostí, může to ukazovat na nedostatek plic. Je-li energie (nebo-li qi) plic slabá, může dojít ke stálému stavu smutku, který může vést k depresi a jiným psychickým problémům.
Na druhou stranu, smutek, který je plně vyjádřen a vyřešen, nás posílí jak fyzicky, tak psychicky. Z tohoto důvodu není dobré se smutku vyhýbat, ale spíše ho přijmout a prožít jako emoci, která náleží danému stavu, ve kterém se zrovna nacházíme. Je špatně, když zrovna prožíváme nějakou krizi, se tvářit, že se nic neděje a heslo „vzmuž se“ nám náš smutek ještě více zarývá do našeho srdce.
Plíce a jejich partner – tlusté střevo
Každý orgán v TCM má svého partnera – jeden je jinový, druhý je jangový. Plíce jsou jinové a tlusté střevo je jangové, pracují společně a udržují rovnováhu v těle. Plíce jsou odpovědné za přijetí něčeho nového. To se projevuje fyzicky jako dýchání. Tlusté střevo je zodpovědné za správu odpadu. Jedná se o poslední fázi trávení a má vše, co tělo nepotřebuje a uvolňuje ho. Emocionálně to je důvod, proč na podzim je ten správný čas podívat se na věci, na kterých lpíme, a je čas, abychom je nechali odejít.
Lidé, kteří trpí chronickou zácpou mají problém se něčeho vzdát a často na něčem ulpívají.
Jak nadbytek žalu a smutku poškozují plíce, tak stejně nedostatek energie v dráze plic může vést k pocitům smutku.
Tady jsou tipy, co můžeme udělat, aby dráha plic a tlustého střeva byla v dobrém stavu zejména na podzim, kdy je jejich čas.
Dýchejte zhluboka ….
Jedním z nejlepších způsobů, jak posílit plíce, je zhluboka dýchat. Zní to tak jednoduše, ale většina z nás neumí zhluboka dýchat vůbec a to má vliv na velmi důležité funkce, jako je naše paměť, úroveň energie a imunitní systém.
Zkusme dýchat zhluboka a přitom si vizualizujme, jak potřebný kyslík zaplavuje naše buňky a mozek a jak je to důležité pro všechny procesy v těle.
To nejlepší, co můžeme udělat, je jít na procházku v ostrém a čistém podzimním vzduchu a plnit plíce životní qi. Níže je jednoduché cvičení, které vám pomůže začít.
Dechová cvičení – hluboké dýchání
Nadechněte se nosem se zavřenými ústy, dech pošlete do břicha, jakmile je vaše břicho a plíce úplně plné, tak zadržte dech a počítejte do pěti. Jakmile jste napočítali do pěti vydechněte ústy od samého dna plic, dokud nejsou úplně prázdné. Udělejte to třikrát. Toto cvičení byste měli provádět třikrát denně.
Nechte odejít negativitu z vašeho života
Rozejděte se s negativitou jednou pro vždy, dobře se to říká, ale hůře se to činí. Zkuste si slíbit, že alespoň na podzim jí dáte vale. Je to zvlášť důležité na podzim, kdy dráha plic a její energie je na svém vrcholu. Negativní myšlenky se vkrádají do hlavy každému z nás a vypořádat se s nimi nebývá lehké. Málokdo si v negativitě a úzkostných stavech libuje a většina se snaží nepříjemných pocitů zbavit. Dlouhodobě to totiž vede ke stresu, úzkostem a napětí. Proto je důležité co nejdříve tyto myšlenky odehnat. Mluvte o svých problémech.
Většina lidí se negativním myšlenkám brání tak, že se snaží na ně nemyslet, nemluvit o nich, nerozebírat je. Ovšem tímto způsobem se v hlavě i nadále drží a neustále se vracejí zpátky. Možná jste si už sami všimli, že pořekadlo „sdílená bolest, poloviční bolest“ má něco do sebe. Většině lidí se totiž po svěření se s problémem někomu blízkému výrazně uleví. A tento jev je i vědecky potvrzený. Studie publikovaná v roce 2005 v časopise Behavior Research and Therapy ukázala, že nejlepší způsob jak se zbavit negativních myšlenek nadobro, je nepotlačovat je, ale přijmout. To znamená mluvit o svých pocitech, snažit se je dostat z hlavy, pojmenovat je a přetvořit do slov namísto předstírání, že neexistují.
Vyjděte ven
Jedna z nejlepších věcí, které můžeme udělat pro posílení plic je chodit ven. Nasávejte krásné barvy podzimu a dýchejte čistý, chladný vzduch. Není nic víc uzdravujícího, než propojení se s přírodou, a podzim je jedním z nejkrásnějších období roku.
Reorganizujte, uklízejte, vyhazujte a darujte
Podzim je ideální čas, abyste přehodnotili věci ve svém životě. Vyhoďte staré, aby se udělalo místo pro nové. Projděte svůj šatník a všechny šaty, které jste rok nenosili, darujte, nebo odneste do místní charity. Vyčistěte si počítač. Uspořádejte své skříně. Všechny tyto aktivity mohou být neuvěřitelně osvobozující a jsou v souladu s podzimní sezónu a posilují dráhu plic. Japonská expertka Marie Kondová učí lidi uklidit a zorganizovat domácnost, jednou a provždy. Ukazuje tak, že za nikdy nekončící úklid nemůžou děti nebo manžel. Na vině je vždy přebytek věcí. A tak vyhazuje a vyhazuje.
V reakcích jejích klientů zaznívá, že pořádný úklid jim odstartoval velkou životní změnu. Po uklízecí konzultaci si lépe rozumějí s partnerem, žijí spokojeněji a někteří shodili přebytečné kilogramy.
Zásadní otázka: co vám přináší radost?
Dělají vás dané věci šťastnými? Inspirují vás? Rádi se jimi obklopujete? Jak se cítíte, když se jich dotknete? Takové otázky bychom si měli klást při úklidu.
Cítíte se při pohledu na nějakou věc u sebe v bytě vyčerpaní, smutní nebo nespokojení? Tak se jí zbavte. Marie zdůrazňuje, jak je důležitá vnímavost ke svému tělu, jeho intuitivním reakcím před tím, než se zapojí racionální argumenty. Třeba pokud je vám soška porcelánového slona odporná, ale vaší tetičku stála hodně peněz, je škoda ji vyhodit, říkáte si asi. Jenže při každém pohledu na ni vás vlastně irituje. V průběhu celého úklidu si navíc máte možnost skvěle utřídit myšlenky a pocity. Doopravdy děláte, co vás baví a žijete spokojeně?
Noste šátky a šály
Podzim je období spojované s větrem – v čínské medicíně je právě vítr považován za příčinu 100 onemocnění. Nosit šálu není jen módním trendem ale i snadný způsob, jak zůstat v teple!
Na podzim je velmi důležité si udržovat plíce silné a zdravé.
V čínské medicíně jsou plíce považovány za „delikátní orgán“, protože mají úzkou vazbu na povrch a kůži těla.
Prospěšné potraviny na podzim
Vzhledem k tomu, že se začíná ochlazovat, je přirozené jíst méně studených potravin, jako jsou saláty a syrové potraviny. Delší čas vaření a vydatnější přísady nám pomáhají vyživovat tělo a podporovat imunitní systém. Na podporu trávení nám pomáhají polévky, dušená masa a různé „ajntopfy“. Dlouhá doba vaření jídlo termodynamicky mění na teplé což při chladu z venku velmi potřebujeme. Element kovu je ve stravě vyjádřen ostrou chutí, která rozproudí energii v organizmu. K typickým potravinám elementu kovu patří například zázvor a nápoje z něj. A protože je podzim obdobím spojeným s větrem a suchem, tak je důležité jíst i hydratační potraviny, které doplňují jin.
Sucho v organismu způsobuje suchý kašel, suché sliznice, suchou kůži, zácpu, svědivost.
Dobré na syndromy sucha: tofu, kroupy, ječmen, houby, ořechy, semínka
zácpa: vařená mrkev s medem, ječmenný slad, vejce — hlavně žloutky,
sladkokyselou chuť upřednostňovat (drží tekutiny a chrání je v těle),
ostrá pikantní chuť v případě nachlazení (zázvor, česnek, hořčice, oves, cibule, bazalka, pepř)
při nachlazení vynechejte: čerstvé ovoce, sýry, mléčné výroby, buráky, kokos, sladkosti, cukr a lepivou rýži
škrábání v krku: jablečník a řeřicha — spařit horkou vodou po hrstce a pít dvakrát denně
sucho a horko v tlustém střevě — zácpa a suchá stolice: hrušky, jablka, mořský řasy, kysané zelí, naložená zelenina, šípky, jáhly, rýže
ideální kombinace na podzim: lepivá rýže s ořechy a s vařenou mrkví
Prospěšné podzimní potraviny
- Sladké brambory – jamy
- Zázvor
- Zelí
- Hrušky
- Vlašské ořechy
- Černý pepř
- Rýže
- Chilli
- Skořice
- Kardamom
- Ředkvičky, ředkve, pórek, kedlubny, cibule, křen, pažitka, česnek
- Pórek
- Miso
- Fazole
- Sójové boby
- Mandle
- Chřest
- Brokolice
- Okurka
- Celer
- Meruňky
- Banány
- Vajíčka
- Kysané zelí
- Olivy
- Nakládané okurky
- Picles – naložená zelenina
- Ocet
- Sýr s modrou plísní
- Jablka
- Švestky
- Hrozny
- Mátový čaj
- Šípkový čaj
Nejlepší způsob, jak zůstat zdravý podle čínské medicíny, je žít v souladu a harmonii s jejím duchem. Pokud žijeme v harmonii s okolním světem, vidíme, že se příroda připravuje na odpočinek, vše se nějak zpomaluje. Pro nás je také dobré zpomalit, jít k sobě, proto si dejte věci do pořádku. Spěte trochu déle, jezte sezonní potraviny, vařte a pohybujte se směrem dovnitř ke svému vnitřnímu životu.
Vzhledem k tomu, že nám kovový prvek dává pocit vlastní hodnoty, máme skvělé období k tomu, abychom věnovali extra pozornost sami sobě, namísto hledání hodnoty mimo sebe.
ZAPALTE SI DENNĚ SVÍČKU, JAK V PRÁCI TAK DOMA A SLEDUJTE PLAMEN, TO JE PŘESNĚ VÁŠ CÍSAŘ, VÁŠ DUCH VE VÁS, NEMÁ BÝT NIKÝM VYRUŠOVÁN, JEN VYZAŘOVAT TEPLO A SVĚTLO A BÝT.