• Dietetika

  • Rozdíl mezi západní dietetikou a čínskou je ten, že západní pojetí nazírá na potraviny z hlediska proteinů, kalorií, uhlovodíků, vitamínů atd., ale v čínském dietetickém sytému hodnotíme jídlo dle chuti, energií, pohybu a všeobecných znalostí účinků na organismus.

    Působí to asi takto: když cítím chlad na těle a na končetinách, sním automaticky něco, co mně zahřeje, jestliže je mi horko, chci něco, co mně ochladí. Mám li slabý žaludek, přirozeně jím to, co mně posílí, slabé ledviny, to co posílí ledviny. A právě v tom je celý půvab čínské dietetiky využívat možností svých chutí aniž bychom se chudili, jen volit věci správně dle svého instinktu, který tak často zapomínáme používat. Tělo vám samo řekne co je mu příjemné a my toho pak jen využíváme ve svůj prospěch.

    Nejdůležitější aspekty čínské dietetiky, pokud jde o hodnocení potravin, jsou tyto: pět chutí potravin, pět energií potravin, směr pohybu potravin, obecné vlastnosti a účinky potravin na organismus. Vypadá to složitě, ale je to daleko jednodušší než recept na "tukožroutskou" polévku. Všeobecně řečeno, společné účinky potravin s ohledem na jejich chuť jsou následující:

    • sladké potraviny
      (med, cukr, vodní meloun atd.) umějí zmírnit akutní projevy a neutralizovat toxické efekty jiných potravin
    • štiplavé potraviny
      ( zázvor, zelená cibulka atd.), umějí vyvolat pocení a podpořit cirkulaci krve, ohřátí
    • kyselé potraviny
      (citron, švestky), dokáží blokovat pohyb, jsou brzdící, a proto jsou vhodné třeba při průjmu a nadměrného pocení
    • hořké potraviny
      (chmel, chřest, grep atd.) redukují tělesnou teplotu, vysušují tělesné tekutiny a vyvolávají průjem
    • slané potraviny
      (mořská řasa, vepřové maso atd.) dovedou uvolnit zatvrdliny, uvolňují lymfatické cesty, vyvolávají tuhnutí svalů a jiných žláz

    Dále máme energii z potravin a ta nám určuje, zda potravina bude podporovat funkci, která zadržuje, či naopak ohřívá, rychle odhází atd.

    Většina projevů s váhou je zadržování chladného vlhka v těle, které se neumí dostatečně nabít a to zároveň blokuje psychiku, která sama není schopna nastartovat pozitivní a aktivní přístup k něčemu novému a utápí se v lítosti nad sebou samou. Často je také neúspěch brzděn neznalostí a přijmutí západních diet jako něčeho co je rychlé a pohodlné. Ale opak je pravdou. Naše tělo je naprosto individuální schránka, která potřebuje individuální program a porozumění od vás samých, jinak se vše opět vrátí do původních kolejí.

    Kde je vůle - tam je cesta! Jsme jen tím, co jíme!