• Alergie

  • Čínská medicína léčí alergii ve dvou rovinách - v dlouhodobé celoroční a v sezónní akutní. První se soustředí na posílení obranného štítu organizmu a jejím cílem je zabránit tomu, aby s nástupem další sezóny alergie opět propukla.

    Pokud se tak přece jen stane, nastupuje druhý stupeň - potlačení akutních projevů. Vynikající zkušenosti máme s akupunkturou a bylinnou léčbou, která odstraní tzv. napadení větrem.

    Podle teorie čínské medicíny, každý člověk, který trpí alergickou rýmou má nedostatečnou takzvanou ochrannou čchi – ochrannou energii. Ochranná čchi chrání totiž povrch těla před útokem a invazí různých typů patogenů. Pokud je tato ochranná čchi dostatečná, nemůže patogen vstoupit do těla. Na první pohled neviditelné patogeny jako je pyl, plísně, různé alergeny se v čínské medicíně nazývá „útokem škodliviny“ nebo-li zevní škodlivý vítr. Stejně, jako nám známý vítr v meteorologickém slova smyslu, je tento zevní škodlivý vítr neviditelný. Zlý vítr napadá horní část těla a nejčastěji do člověka vstupuje nosem a ústy. Nos jako hlavní otvor plic je bránou patogenu do dráhy plic i samotného orgánu. Plíce jsou pánem energie, která jde shora tj. v praxi dýcháním. Zároveň řídí cirkulaci vody. Voda jako taková je jedním ze základních pěti elementů a ten je v péči dráhy ledvin, které jsou zároveň zásobárnou – akumulátorem energie jak zděděné po předcích, tak získané např. z potravy. V tom má zase „prsty“ slezina, která dodává kvalitní materiál především z potravy a zároveň je pánem vlhkosti. A vlhkost, když ji je v těle moc a není na správném místě, tak různými způsoby škodí. Vzniká škodlivý hlen, který brání volnému proudění energie (nebo i zdravých tekutin), způsobuje záněty či vytéká nadměrně tam kde působí potíže, např. z nosu.